Gyermek és Felnőtt Aikido - ingyenes próbaórák


Gyermek edzés:

Felnőtt edzés:


Gyertek el nyitott edzéseinkre, nézzétek meg, hogyan zajlik nálunk egy edzés. Ha van kedved, ki is próbálhatod.


Mikor vannak a nyílt napok?


Gyermek nyílt edzés időpontok:

2023. szeptember 11. hétfő 16:00 - 17:00

2023. szeptember 14. csütörtök 16:00 - 17:00


Felnőtt nyílt edzés időpontok:

2023. szeptember 11. hétfő 17:30 - 19:00

2023. szeptember 14. csütörtök 17:30 - 19:00


Gyermek edzés: 

Felnőtt edzés: 


Hol találsz minket?


Dunaújváros, Gutenberg köz 2. (Patyolat udvar). A főkapun belépve balra az épületek között, majd a vörös téglás épület végén a sarkon le a lépcsőn a fehér teremajtóig.  


Mit hozz magaddal, ha ki szeretnéd próbálni a mozgásformát?


Egy hosszú melegítőt, és egy ujjas pólót hozz magaddal, esetleg innivalót.

Természetesen nem kötelező kipróbálni, ha először csak megnézni szeretnéd az edzést, nem probléma, akkor is szeretettel várunk


Ha kérdésed van, itt elérsz minket:

Tel: Imrei Tibor: 06/20-312-8422

E-mail: info@imreibudo.com

Web: www.imreibudo.com/edzések

Gyermek edzés: 

Felnőtt edzés: 



MIÉRT AIKIDOZZ?

     Egészséges önbizalom, határozottabb megjelenés, előre mutató, pozitív gondolkodású életvitel. Keleti kultúra és tradíció megismerése, kiszakadás a mindennapok okozta stresszből egy intenzív fizikai és mentális tréning által.


     Nem pusztít, inkább épít. Mit? Jellemet, intelligenciát, tudatosságot, testtudatosságot, szellemi frissességet, állóképességet, koordinációs készséget.


     Az Aikido pozitív élettani hatásai orvosok, szakorvosok (pl: ortopédus, neurológus) által is elismerést nyertek. A keletiek azt mondják, az Aikido technikái megtisztítják az ízületeket, azaz olyan módon mozgatjuk meg egymás testrészeit az edzés folyamán, hogy azok pozitív hatást fejtenek ki ízületeinkben, izmainkban, csontvázunkban, szerveinkben.



Írj nekünk: 



Találd meg a saját utad!


Minden ember keresi azokat a tevékenységeket, amik a megnyugvást, felélénkülést, állandóságot, változatosságot, társas kapcsolatokat, kitörési lehetőséget, mások megsegítését teszik lehetővé számára. Mind mások vagyunk, más tapasztalatokkal rendelkezünk, ezért az előbb felsorolt igényeinket is mind más és más módokon elégítjük ki. Van, aki szeret főzni, van, aki nem. Van, aki szeret focizni, van, aki nem. Egyesek szeretik a szabadidejüket gyerekekkel tölteni, mások képtelenek elviselni még a sajátjaikat is. Hogy lehet, hogy van, aki imád mozogni, úszni, futni, harcművészeteket űzni, míg másoknak, még ha fizetnének, sem mozdulnának meg? Vajon ennyire különbözőek lennénk? Tényleg minden ember ennyire egyedi?

Bizonyos értelemben természetesen igen, mind mások vagyunk, mint a valaha élt bármelyik másik ember. Más körülmények közt nőttünk fel, más dolgokat tartunk fontosnak, mások azok az emberek, akik hatással voltak ránk, bizonyos értelemben viszont mind pontosan ugyanolyanok vagyunk. A legelemibb vágyaink pontosan megegyeznek bármelyik másik emberével, a különbség mindössze annyi, hogy más módokat találtunk arra, hogy ezeket kielégítsük.

Egyikünk számára a társas kapcsolatok iránti vágy kielégítése azt jelenti, hogy otthon tölti az idejét a családjával, míg más inkább elmegy meccset nézni a barátaival. Van, aki a lelki megnyugvást, a mindennapi problémák maga mögött hagyásának lehetőségét az aikidóban találta meg, megint más pedig a drogokat használja ugyanerre a célra. Néhányan társaságot keresnek, hasonló gondolkodású embereket, ezért választották a harcművészeteket. Van, aki a fizikumát kívánja fejleszteni, vagy meg szeretné tanulni, hogyan legyen biztonságban, hogyan tudja megvédeni magát.

Bármilyen módot is választunk a szükségleteink kielégítésére, látnunk kell, hogy a többi ember is ugyanazt teszi, csak más módszerekkel, és ez okozza azt, hogy az egyikünk boldogabb, energikusabb, kiegyensúlyozottabb, míg másikunk depressziós, stresszes, haragszik az egész világra. Fontos megértenünk, hogy életminőségünket teljes mértékben mi határozhatjuk meg azáltal, hogy tudatosan választjuk meg azokat a módszereket, melyekkel kielégítjük a legalapvetőbb igényeinket.

Ha valaki az alkoholban keresi a kikapcsolódást, az vajon más eredményeket fog tapasztalni az életében, mint mondjuk az, aki sportol? Minden bizonnyal! Lehet, hogy egye-egy alkalom nincs különösebb hatással az életünk alakulására, viszont ha összeadjuk azt a heti egy-két-három estét, és ezt beszorozzuk ötvenkettővel (csak hogy egy éven belül vizsgálódjunk), már látható, hogy milyen óriási a különbség.

Te milyen módszereket alkalmazol arra, hogy kikapcsolódj, vagy hogy változatosságot teremts az életedben? Te hogy tartod a kapcsolatot a barátaiddal? Mik a közös tevékenységeitek? Hogyan fejleszted magad?

A mi életünkben az egyik legmeghatározóbb elfoglaltság az aikidó gyakorlása. Általa lehetőségünk nyílik arra, hogy eltávolodjunk a mindennapi gondjainktól, megnyugodjunk, ápoljuk kapcsolatainkat olyanokkal, akik hasonló értékeket vallanak, hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek, mint mi. Testileg-lelkileg fejlődünk, nyitottabbá válunk más kultúrák, és úgy általában a világ felé. Segítünk az edzőtársainknak a fejlődésben, és közben remekül szórakozunk, szinte egy teljesen más világban létezünk ilyenkor.

Ez az, amit az aikidó képvisel a mi életünkben.



A nők és az aikido


Mai írásunkban azzal foglalkozunk elsősorban, mitől válik alkalmassá az aikidó a hölgyek számára arra, hogy mozogjanak, kikapcsolódjanak, és önvédelmet tanuljanak.

Napjainkban egymással versenyeznek az edzőtermek, sportcentrumok a sportolni vágyók kiszolgálásáért. Egy olyan nagyszerű időt élünk, amikor bárki számára adott a lehetőség, hogy a legváltozatosabb módokon, a legkorszerűbb gépek és technológiák használatával gondoskodjon a teste egészségéről. Milyen szerepet kapnak ebben a modern korban a tradicionális harcművészetek?

Az aikido egy a több japán tradicionális harcművészet közül, és az oka, hogy ma a hölgyekre koncentrálunk abban keresendő, amitől alkalmassá válik ez a rendszer idővel az önvédelemre. Ebben a harcművészetben a technikák ízületi feszítéseken, csavarásokon, és a partner kibillentésén alapulnak. Mindezek következménye, hogy az aikidót gyakorló bizonyos felkészültség mellett képessé válik egy nála jóval nagyobb és erősebb támadót is hatástalanítani, akár maradandó sérülés okozása nélkül is.

Sokan azok közül, akik még nem vettek részt edzésen tartanak attól, mi történhet velük, ha szembe kerülnek egy haladó tanítvánnyal. Az igazság az, hogy a gyakorlás során mindig a haladó tanítvány alkalmazkodik a kezdőhöz, így megszüntetve a sérülés legapróbb esélyét is. Az aikido oktatási rendszere kiforrott módszereket kínál a gyakorlóknak, hogy a teljesen kezdő szintről - akárcsak egy iskolában - lépésről lépésre eljuthassanak maximális biztonsággal a haladó technikák gyakorlásáig.

Az edzések során a gyakorlás fogásokból való kiszabadulással és a támadó hatástalanításával kezdődik. A támadások érkezhetnek elölről, akár egy csukló, vagy vállfogás formájában, illetve hátulról is különböző módokon: kar, könyök, nyakfogás, fojtás, csak néhányat kiemelve a sorból. Ezekből a gyakorlatokból haladunk ezután tovább az ütések irányába, ahol megtanuljuk ezeket elvezetni, illetve fogjuk a támadót a már említett ízületi csavarásokon és kibillentéseken keresztül hatástalanítani.

A tapasztalat azt mutatja a nők esetében, hogy gyakran gyorsabban fejlődnek a férfiaknál, hiszen ők általában hátrányban vannak a fizikai erejüket tekintve támadójukkal szemben. Ez az oka, hogy bátran merjük ajánlani a gyakorlást gyerekeknek, fiataloknak, felnőtteknek, sőt akár idős korban levőknek is.



Szokásaink


Mindannyian szembesülünk kihívásokkal életünkben, és bármi is legyen ez, akár a kapcsolataink rossz állapota, munkahelyi, egészségügyi gondok, vagy bármi egyéb, a probléma forrása visszavezethető legtöbbször arra, hogy valamikor korábban meghúztuk a határát annak, hogy mit vagyunk képesek még kényelmesen megtenni; mi az, amire már azt mondjuk, ez kényelmetlen, ez túl sok. Leegyszerűsítve: a komfortzónánkban élünk, és ha a komfortzóna határai túl szűkek, úgy érezhetjük, hogy a legkisebb változtatás is hatalmas erőfeszítést kíván, még ha egyébként az csak egy telefonhívás megejtése, heti egy órával több munka, vagy a testedzés elkezdése lenne is. 

Sokan törekszünk arra, hogy egészséges életet éljünk, és tudjuk is, hogy ehhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás, ám a korábban megszokott napirendünkbe nem tudjuk beilleszteni, mert annyi más dolgunk van, és erre már "tényleg nincs idő". Az igazság az, hogy a legtöbb tevékenységet (a testmozgást is) azért végezzük, hogy ezzel bizonyos szükségleteinket kielégítsük. Mindannyiunknak szüksége van arra, hogy jól érezze magát, elkerülje a fájdalmas helyzeteket, tehát biztonságra. Emellett mindenkinek szüksége van arra, hogy változatosak legyenek a napjai, hogy fejlődjön abban, amit csinál, hogy tartozzon valahova, és még sok másra. Az előbb felsorolt szükségleteinket kielégíthetjük valamelyest akár káros szenvedélyekkel: alkoholfogyasztással, dohányzással, droghasználattal is. 

Nézzünk egy példát: aki dohányzik, pontosan tudja, ha rágyújt, jó érzés tölti majd el, tehát a biztonság megvan. Ha stresszes a munkája: kimegy, és rágyújt, meg is van a változatosság. Ha a többiek kimennek, velük megy dohányozni a szünetben, és máris része egy társaságnak, kielégíti a kapcsolatok iránti vágyát. Pont elég kielégülést okoz a számára a dohányzás, hogy ne akarjon váltani, de ahhoz nem elég, hogy egészséges, teljes életet éljen. Nem fejlődik, nem növekszik, nem segít másokon. 

Nézzük mi történik a mozgás, így az aikidó esetében is: a gyakorlás során vigyázunk egymásra, emellett állandó, jó hangulatban telnek az edzések - jól fogod magad érezni, a biztonságérzet megvan. A több száz technika közül bármi előkerülhet - az biztos, hogy nem unatkozunk. Remek a társaság, egymást segítjük, támogatjuk, mind edzésidőben, mind azon kívül is. Ami pedig sok káros "szükségletkielégítő" módszerünk esetében nincs meg, de itt igen: növekszünk a mozgás által. Megtanuljuk hogyan figyeljünk a saját testünk üzeneteire, hogyan tudjunk együttműködni másokkal, a komoly agymunka mellett fizikailag is fejlődünk. 

Fejlődik a mozgáskultúránk, a koncentrációnk, a testtudatosságunk, és még sorolhatnánk. Remek kapcsolatokat alakítunk ki olyanokkal, akikkel hasonló az érdeklődési körünk. Mind testileg, mind spirituálisan formál minket az aikidó gyakorlása. Ha szeretnél egy olyan új szokással rendelkezni, ami biztosan előre visz az utadon, nagy szeretettel várunk a közösségünkben, és garantáljuk, hogy pozitív változások sorát fogod tapasztalni! Találkozunk az edzésen!



Budo, egy érték a mindennapjainkban


Aikido, egy japán harcművészet, a fizikális és mentális fejlődésünkért. A Budo kifejezés a mai Japán harcművészetek összefoglaló elnevezése. A Budo az ősi Bujutsu-ból alakult ki, a békés korszak szülötte. A Bujutsu a harc eszköze, itt legfontosabb a hatékonyság, mely az élet halál küzdelmekben bizonyította értékét. A harcosok kiváltsága volt. Természetesen megtalálhatjuk benne a szellemi hátteret, de ez másodlagos volt. 

A Budo már egy összefoglalása ezeknek a hagyományos tanításoknak. Előtérbe került a tradíciók megőrzése, tehát a Budora tekinthetünk úgy, mint hagyományra. A harci művészetek társadalmi szerepe megváltozott. A harcosi kaszt megszűnt, így mindenki számára nyitottá vált a tanulás lehetősége. A technikák hatékonysága és elvei nem változtak, viszont a gyakorlás szemlélete jelentős fordulatot vett. Így jöttek létre a mai Do-k vagyis utak. Ilyenek pl.: Aikido; Karatedo; Kendo; Kobudo; Battodo; Iaido. 

Fontos megértenünk, ezek nem pusztán stílusok, hanem utak. Az Út jelenti önmagunk fejlesztését, kibontakozását a harci technikákon keresztül. Ezért művészet, mert önmagunkat adjuk. Tehát a harcművészet gyakorlásának a célja, nem pusztán az önvédelem, hanem elsősorban önmagunk és emberi értékeink fejlesztése. Ha a gyakorlás célja csak az önvédelem vagy mások felett aratott győzelem lenne, nem igazán jellemezhetnénk utunkat a mai rohanó, felületes világban egy kimagasló értéknek. A Budonak nincs köze a pusztításhoz, annál inkább az egészséges egyén és környezet megteremtéséhez.

Minden harcművészet bizonyos mértékben kapcsolódik valamelyik keleti valláshoz, vallási ideológiához. Ilyen lehet pl.: a Zen Buddhizmus vagy a Sintoizmus. Ezen kívül jelentős filozófiai háttérrel is rendelkezik. Ez alól nem kivétel a már említett Aikido sem. Az Aikido egy út amely akár életformaként is választható, és amelyben az önvédelem praktikuma egy szép mozgáskultúrával, egészségünk megóvásával alkot szoros egységet. Gyakorlását átjárja a tisztelet, az alázat, a harmónia, a kitartás és az őszinteség. E néhány jelenünkben egyre inkább háttérbe szoruló emberi értékek gyakorlása és kiterjesztése mindennapjainkra segíthet minket életünk kiegyensúlyozottabbá, harmonikusabbá formálásában. 

Az Aikido mozdulatai, technikái kezdetben lágyak, harmonikusak, a későbbiekben dinamikus, magasszintű, ugyancsak harmonikus technikai repertoárrá fejleszthetők. A szorgalmas és kitartó gyakorlás által fejlődik a koncetrációs és koordinációs készségünk, a reflexeink, az állóképességünk, és a testtudatosságunk is. Az Aikido gyakorlásához nem kell semmilyen természetfeletti, különleges készség, képesség. Elszántság és kitartás a mozgatórugója a fejlődésnek. (Sajnos napjainkban ezek a készségek kezdenek különlegessé és nem mindennapivá válni.) Gyermekkorban való találkozás az Aikidoval segíthet a helyes értékrend kialakulásában. A technikák mögött egy kifinomult fejlesztő és oktatási rendszer húzódik meg, mely alkalmassá formál minket a technikák pontos megértéséhez ill. kivitelezéséhez.